Příběh naší CHovatelské stanice

Aneb jak matka s dcerou došly až ke společnému chovu australských ovčáků a proč

Jak?

Australského ovčáka jsme si nevybraly, byl nám přidělen. Tedy ten první, ten, co za vše může.

Mamka dobře věděla, že její trenérce pasení u které trénovala se svým borderákem Donovanem Hola Hopa u oveček a kterou často doprovázela na závody tradičních plemen a se svým psem pomáhala, se narodil vysněný vrh mnoha pasáčků po mistrech v pasení a šampionech práce. Byli to australští ovčáci. Trenérka zase dobře věděla, že mamka touží po fenečce (ale úplně jiného plemene). Jednou trenérka vzala mamku za ruku a dotáhla jí k ohrádce s chlupatými klubíčky. „Líbí se Ti?“ „Víš po kom jsou?“ Obě odpovědi byly samozřejmě kladné. „Tak támhleta je Tvoje, říkáme jí Plotýnka. No moc nekoukej, ať máš s čím závodit a ne jen pomáhat.“ A tak nám byla přidělena naše Grácie. Mamka se nebránila a už za dva dny si jí odvezla domů. Ano, tak dlouho to ta potvůrka trenérka vydržela neprozradit. Aniž by jsme tušily, narodila se pro nás 16. 5. 2016.

Volací jméno jsme jí vybraly z více důvodů. Nejčastěji si dnes ale říkáme, že to měla být Grazie, jako DĚKUJI. Děkujeme za tuto milou a ochotnou holčičku, která nás vždy podržela a posouvala dál, která nás toho tolik naučila. Věrna svému jménu se s grácií a chutí pustila do všeho, co jsme jí představily. Společně jsme se seznámily s dalšími kynologickými disciplínami.

Protože jsme zaznamenaly velký zájem o štěňata po ní, začaly jsme přemýšlet, zda by nás bavil i chov tohoto prima plemene. Bylo třeba se toho hodně naučit. Je to velká zodpovědnost, přivést na svět živé tvory. Rozhodnutí padlo: jeden vrh po Grácii zvládneme. S pomocí chovatelky jsme vybraly zdravého, povahově vyrovnaného a šikovného otce vrhu. Ani nelehká administrativa vrhu nás neodradila a na svět přišlo sedm krásných, zdravých a zvídavých štěňat. Páníčky se nám podařilo najít ty nejlepší a my získaly nové přátelé. Se všemi jsme v kontaktu, tedy víme, jak pejsci prospívají. Vůbec jsme netušily, jak nás tato část psího světa osloví, kolik radosti nám chov přinese, jak nás bude těšit poskytovat chovatelský servis a sledovat vrh.

Druhý vrh byl tedy už plánován s větší jistotou a lehkostí. Přesto nás ještě nenapadlo, že by to měla být láska do dalších dlouhých let. Na svět jsme tentokrát pro supr majitele přivedly šest zdravých kuliček. Všichni se mají báječně. Víme to, protože kontakt po celou dobu jejich života je pro nás samozřejmostí.

Grácie je hlavně mamky, ale dcera se také zamilovala do tohoto plemene. A tak k nám přibyla Jupinka, která naší smečku obohatila o nespoutanou energii. S velkým nasazením plní ráda přání své paničky a rozesmává své okolí.

Více o našich holkách zde:

Proč?

Nadšení z těchto psů nás neopouští, jsou to prostě dokonalí parťáci. Na sport, do přírody, k dětem (kterých je v rodině požehnaně), ale i na gaučík a pomazlení.

Slovo dalo slovo a my se rozhodly věnovat se chovu dál. Protože jen tak nepřestaneme, tak jsme konečně založily i svou chovatelskou stanici. Pečlivě se připravujeme na další štěňátka. Studujeme a studujeme… Vybírat otce našich vrhů je pro nás radost, ale i velká zodpovědnost. Poctivě sledujeme je, jejich potomky i sourozence. Chceme si být co nejvíce jisté, že naše odchovy budou zdravé a s pěknými povahami.

Podívejte se, jak u nás štěňátka odchováváme.

Instagram

Facebook