Australský ovčák

Když se řekne australský ovčák, australák, tralalák, ausík…, většina lidí vidí středně velkého psa, co má taková ta divná zbarvení a je prý hodně akční.

Původ

Když se řekne australský ovčák, australák, tralalák, ausík…, většina lidí vidí středně velkého psa, co má taková ta divná zbarvení a je prý hodně akční. Chtěly bychom vás s tímto silným a vytrvalým ovčáckým plemenem seznámit blíže.

První psi tohoto plemene, ještě neuznaného, byli chováni baskickými pasáky ovcí. Ti, díky vlastnostem psů, s nimi jezdili za prací po celém světě, hlavně do Austrálie, kde se chová velké množství ovcí. Také do Ameriky, kde psi pracovali s ovcemi i skotem. V polovině 20. století vzniklo v Americe nové plemeno. Protože nejvíce psů přijelo s ovcemi z Austrálie, bylo pojmenováno Australský ovčák. Jedná se o pracovní plemeno určené k pasení ovcí a skotu.

Mají společné předky např. s pyrenejským ovčákem, nebo německou kolií.

V ČR byl první vrh pod FCI registrován v roce 2002.

Standardní stavba

Uvádíme standard dle FCI (mezinárodní kynologická federace), pod kterou chováme. Existují ještě dva standardy. Jeden uváděný ASCA (Americký klub chovatelů australských ovčáků) a AKC (Americký klub chovatelů), který je oficiálním partnerem FCI. Jejich standardy se od FCI liší hlavně v délce ocasu, kdy americké kluby požadují přirozeně krátký, nebo kupírovaný ocas, FCI nikoliv.

Australský ovčák je silný, robustní pes, úměrný vzrůstem. Formát těla je lehce obdélníkový, délka je mírně větší než výška.

Hlava velikostí ladící s tělem, silná, suchá a stejně dlouhá jako široká.
Záda od kohoutku po kyčle jsou rovná a pevná. 
Stop je znatelný, pysky pevně přiléhající. 
Čenich je u black a blue merle psů černý, u red merle a red hnědý.
Požadován je úplný chrup (s výjimkou ztráty zubu při úrazu) a nůžkový skus.
Oči jsou mandlového tvaru a mohou být hnědé, jantarové nebo modré.
Uši jsou trojúhelníkového tvaru, střední velikosti a poměrně vysoko nasazené. 
Ocas je rovný, přirozeně dlouhý nebo přirozeně krátký. Je-li kupírovaný nebo přirozeně krátký, jeho délka nepřesahuje 10 cm. 
Srst je jemná, hustá a středně dlouhá.
Preferovaná výška v kohoutku je u psů 51-58 cm, u fen 46-53 cm. 

Plemeno má hustou srst s podsadou. Většinou ji vyměňuje dvakrát ročně. Je tedy potřeba počítat s tím, že budete mít „Život o chloupek lepší“. Srsti je potřeba se věnovat, vyčesávat jí, v době línání velice často. Díky této srsti ale nebude společníkovi v létě horko a v zimě zima, je to výborný izolant.

Standardní zbarvení

Standard FCI uznává čtyři základní barvy – blue merle, černá (black), red merle, červená/játrová (red). Všechny varianty mohou mít bílé a/nebo tříslové odznaky. Na hlavě by bílá neměla převažovat a linie růstu bílých chlupů límce nesmí přesáhnout kohoutek. Zbarvení merle s věkem tmavne. Pokud má zvíře plné zbarvení (red nebo black) a odznaky bílé i tříslové, označuje se jako tricolor.

Standardní povaha

Jsou to hraví, přítulní a energetičtí psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud. S lidmi i zvířaty se snáší dobře, je nekonfliktní. Ke svým lidem je oddaný, naopak k cizím by měl být rezervovaný, ale bez známek agrese.

Povaha je klidná a vyrovnaná.

Díky své inteligenci bývá australský ovčák často dominantní. Je tedy potřeba nastavit pravidla. Vaše sebevědomé chování a sdělení kdo je vůdcem je více než na místě. Jasná, pro psa čitelná komunikace určitě pomůže. Nebojte se nás zeptat jak na to.

Toto pracovní plemeno potřebuje fyzickou, nebo psychickou každodenní zátěž. Pokud mu ji nedáte, může se vše zvrtnout v neposlušnost, destruktivní chování a hlasitý vytrvalý štěkot.

Štěně od nás dostanete skvěle socializované. Tím ale ranná socializace nekončí. Po dovezení štěněte domů je potřeba jej i nadále seznamovat se psy, jinými zvířaty, zvuky a předměty, které může ve svém životě potkat. Jen tak budete mít toho pohodového a vyrovnaného společníka. Velmi vhodné jsou návštěvy cvičáku.

Ausík je všestranný pes. Jde nadšeně do jakékoliv aktivity, kterou si jeho pán vymyslí. Díky vytrvalosti, šlechtěné u tohoto plemene kvůli celodenní práci u ovcí a skotu (často přehánějí stáda na velké vzdálenosti), vydrží australák opravdu velkou zátěž. Bez váhání cvičí s obrovským nasazením a touhou potěšit svého člověka.

Další zajímavosti o tomto úžasném plemeni se dozvíte zde:  

Instagram

Facebook